شرکت رسا سامانه افق

شرکت دانش بنیان رسا سامانه افق در زمینه ارائه، مشاوره و آموزش خدمات نرم افزاری به سازمان‌های دولتی و خصوصی فعالیت میکند.

اطلاعات تماس
تهران
قم
info@rso-co.ir
021-91313357
025-32916588

گذرگاه سرویس سازمانی
وصال (ESB)

گذرگاه سرویس سازمانی میان افزاریست که برای ادغام سیستم‌ها و برنامه‌های مختلف سازمان استفاده می‌شود و جایگزین ارتباط نقطه به نقطه وب سرویس‌های سازمان می‌شود.

مهم‌ترین مزایا

کاهش نقاط وب سرویس‌ها

یکپارچه سازی وب سرویس‌ها

استانداردسازی سرویس‌ها

سهولت ارتباط سرویس گیرندگان

وب‌سرویس کوئری‌های دیتابیس

دسترسی آنلاین به سرویس‌ها

کانال استاندارد تعامل سرویس‌ها

پیاد‌ه‌سازی قوانین تجاری

مزایای استفاده از ESB چیست؟

بنابراین، استفاده از ESB می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا سیستم‌های قدیمی و عملیات مهم و حیاتی خود را با سیستم‌های مبتنی بر تکنولوژی‌های جدیدتر یکپارچه کنند و به شکلی بهینه‌تر و انعطاف‌پذیرتر عمل کنند.

1. ادغام و یکپارچه سازی سیستم‌ها

ESB قابلیت اتصال و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و برنامه‌های مختلف را داراست. این امکان را به شما می‌دهد تا سیستم‌های مختلف را به یکدیگر متصل کرده و اطلاعات را به طریقی یکپارچه و هماهنگ مبادله کنید.

2. استانداردسازی تبادل اطلاعات

با استفاده از ESB، می‌توانید استانداردسازی را در فرایند تبادل اطلاعات میان سیستم‌ها و برنامه‌ها اعمال کنید. این باعث کاهش پیچیدگی و افزایش سرعت در تبادل داده‌ها می‌شود

3. اتصال به سیستم‌های قدیمی

ESB باعث افزایش انعطاف‌پذیری در سازمان می‌شود. این به شما اجازه می‌دهد که سریع‌تر واکنش نشان دهید و به تغییرات نیازمند پروژه‌ها و فعالیت‌های سازمانی خود بپردازید.

4. مدیریت و کنترل بهتر

ESB امکانات مدیریت و کنترل جهت مانیتورینگ و ردیابی فعالیت‌ها را فراهم می‌کند که این به کاهش مشکلات و اشکالات سیستمی کمک می‌کند.

ESB برای چه شرکت‌هایی مناسب است؟

سازمان‌ها برای ارائه خدمات خود به صورت آنلاین از وب سرویس استفاده می‌کنند. وقتی تعداد وب سرویس‌ها کم است یا اهمیت آن‌ها زیاد نیست، بروز نقص فنی مشکل زیادی بوجود نمی‌آورد اما مشکلات اصلی زمانی بوجود می‌آید که:

j

تعداد وب سرویس‌ها زیاد می‌شود.

مثل موسسات مالی

v

وب سرویس اهمیت استراتژیک دارد.

مثل سازمان هواپیمایی کشور

h

تعداد زیرمجموعه‌های داخلی سازمان زیاد می‌شود.

مثل وزارت ارتباطات

j

سازمان از وب سرویس کسب درامد لحظه‌ای دارد.

مثل همراه اول، ایرانسل

پیاده سازی گذرگاه سرویس سازمانی

معماری ESB دارای اصول کلیدی است که امکان چابکی و بهینه سازی سیستم‌ها را فراهم می‌کند. تمرکز اصلی این است که سیستم‌ها را از یکدیگر جدا کنیم در حالیکه به آن‌ها اجازه می‌دهیم به روشی سازگار و قابل مدیریت ارتباط برقرار کنند.

• گذرگاه سرویس سازمانی برنامه‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. این معمولا با استفاده از یک سرور پیام رسانی مانند JSM یا AMQP به دست می‌آید.

• داده‌هایی که در گذرگاه جابه جا می‌شوند فرمت متعارفی دارند و معمولا از نوع XML یا JSON هستند.

• یک آداپتور بین برنامه کاربردی و گذرگاه وجود دارد که داده‌ها را بین دو طرف تنظیم می‌کند.

• آداپتور مسئول ارتباط با برنامه کاربردی و تبدیل داده‌ها از فرمت برنامه به فرمت گذرگاه است. آداپتور همچنین می تواند مجموعه‌ای از فعالیت‌های دیگر مانند مدیریت تراکنش مسیریابی پیام، امنیت، نظارت، مدیریت خطا و... را انجام دهد.

• ESB ها عموما بدون تابعیت هستند. وضعیت در پیام هایی که از گذرگاه عبور می‌کنند تعبیه شده است.

• قالب پیام متعارف، قرارداد بین سیستم هاست. قالب متعارف به این معنی است که یک قالب پیام ثابت در گذرگاه وجود دارد و برنامه ها در گذرگاه می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

امکانات گذرگاه سرویس سازمانی (ESB)

موارد استفاده از ESB

ESBها طیف وسیعی از موارد استفاده در معماری سازمانی دارند. آن‌ها می‌توانند راه حلی انعطاف پذیر و مقیاس پذیر برای طیف وسیعی از چالش‌های معماری سازمانی ارائه دهند و مزایایی مانند کارایی، چابکی و مقرون به صرفه بودن را ارائه دهند. در اینجا ده کاربرد متداول ESB و شرح مختصری از هرکدام آورده شده است:

ارکستراسیون خدمات

ESB ها می‌توانند برای هماهنگی و مدیریت خدمات در یک معماری توزیع شده استفاده شوند.

مدیریت API

از ESB می‌توان برای مدیریت APIها، ارائه ویژگی‌های امنیتی، نظارت و تجزیه و تحلیل استفاده کرد.

یکپارچه سازی سیستم‌های قدیمی

ESBها می‌توانند با سیستم‌های قدیمی ادغام شوند تا ارتباط با برنامه‌های مدرن را امکان پذیر کنند.

معماری رویداد محور

ESB ها می‌توانند معماری رویداد محور را فعال کنند و به برنامه‌ها اجازه دهند به رویدادها و محرک های زمان واقعی واکنش نشان دهند.

میکرو سرویس‌ها

ESBها را می‌توان برای مدیریت و هماهنگی ریز سرویس‌ها، امکان کشف سرویس، مسیریابی و متعادل سازی بار استفاده کرد.

یکپارچه سازی داده‌ها

ESBها می‌توانند داده‌ها را از منابع متفاوت ادغام و تبدیل کنند و تبادل کارآمد داده بین برنامه‌ها را ممکن می‌سازند.

یکپارچه سازی ابری

ESBها می‌توانند خدمات مبتنی بر ابر را با سیستم‌های داخلی ادغام کنند و یک راه حل ادغام ترکیبی ارائه دهند.

مدیریت فرایند کسب و کار

ESB می‌تواند از اتوماسیون فرایندهای کسب و کار پشتیبانی کنند و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا گردش کار را ساده و کارایی را بهبود بخشد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها

ESB می‌تواند با ارائه یک مکان مرکزی برای یکپارچه سازی و تبدیل داده‌ها، از تجزیه و تحلیل داده‌ها پشتیبانی کنند.

امنیت

ESBها می‌توانند ویژگی‌های امنیتی مانند احراز هویت، مجوز و رمزگذاری را فراهم کنند و ارتباط امن بین برنامه‌ها را تضمین کنند.

پیاده سازی ESB در سازمان

ما در رسا سامانه افق، با بهره‌مندی از کارشناسان ارشد حوزه معماری زیر ساخت سرویس سازمانی و تجربه انجام پروژه‌های متعدد می‌توانیم با ارائه یک مشاوره تخصصی و رایگان معضلات و مشکلات سازمان شما را شناسایی کنیم و راهکارهای کارآمد که منجر به صرفه جویی مالی و زمانی می شود به شما معرفی کنیم. عدم پیاده سازی ESB باعث می‌شود تا با زیاد شدن سرویس‌های سازمان و ارتباط دو به دو آنها با هم، یک ساختار پیچیده و در هم تنیده بوجود آید که علاوه بر خطرات احتمالی، مانع از توسعه آنها در آینده نیز خواهد شد. استفاده از گذرگاه خدمات سازمانی باعث می‌شود که با تغییر یک یا چند وب ‌سرویس در سازمان، نیازی به اطلاع دادن به سرویس گیرندگان سازمان برای تغییر در نحوه‌ی دریافت داده‌ها نباشد.

برخی از مشتریان